Amatorska Liga Piłki Siatkowej w Rybniku została powołana do życia w październiku 1999r.
Inicjatorami powołania Ligi byli Lech Kowalski, Stefan Bugdol, Aleksander Sładczyk i Tadeusz Bonk.
 I Edycja Ligi - sezon 1999/2000
W pierwszej edycji grało dziesięć zespołów, systemem każdy z każdym mecz u siebie i rewanż na boisku przeciwnika. 
Cztery pierwsze drużyny rozegrały pomiędzy sobą turniej finałowy.
W pierwszej edycji, Ligi wzięła udział drużyna dziewcząt „LEO” z Wodzisławia Śląskiego. Dziewczyny nie dotrwały jednak do końca rozgrywek.
 
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
 
 II Edycja Ligi - sezon 2000/2001
Druga edycja Ligi zgromadziła na starcie czternaście zespołów. System rozgrywek był identyczny jak w pierwszej edycji, 
jedynie turniej finałowy rozegrano z udziałem ośmiu zespołów.
Drużyny LEO i EKONOMIK nie zgłosiły się do rozgrywek. Drużyna JAWPAJ wystartowała pod nazwą TKKF PIASKI, a drużyna PERJOJKI pod nazwą AZS. 
Nowe drużyny to ELTOMONT, DWÓJKA,  WALENIE, OLIMP, ORLIKI (kadeci RMKS Rybnik) i OSIEDLOKI (drużyna wycofała się przed końcem rozgrywek).
 
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
 
 III Edycja Ligi - sezon 2001/2002
Trzecia edycja Ligi to już szesnaście drużyn, taka ilość spowodowała zmianę systemu rozgrywek.
Drużyny zostały podzielone na dwie równorzędne  grupy z uwzględnianiem wyników uzyskanych w poprzednim sezonie. 
W pierwszej części rozgrywek rywalizowano w grupach systemem każdy z każdym (mecz u siebie i rewanż na boisku przeciwnika). 
Druga część rozgrywek była przeprowadzona systemem „play off” (do dwóch wygranych meczy). 
Do trzeciej edycji Ligi nie zgłosiły się drużyny STARS i OSIEDLOKI, WALENIE zmieniły nazwę na BŁYSK, 
natomiast KOKSOWNIA podzieliła się na dwie drużyny ANTYKWARIAT i EXPERT TEAM. Nowe drużyny to DREAM TEAM, ANTENKA  i NOWI.
 
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
 
 IV Edycja Ligi - sezon 2002/2003
Do udziału w IV edycji Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej zgłosiło się osiemnaście drużyn, 
które podzielono na trzy równorzędne grupy eliminacyjne (zgodnie z wynikami z poprzedniej edycji Ligi).
Trzy pierwsze drużyny z grupy eliminacyjnej awansowały następnie do serii A, natomiast pozostałe grały w seii B.
W serii A i B rywalizowano systemem każdy z każdym z zaliczeniem wyników z grup eliminacyjnych.
W stosunku do poprzedniego sezonu drużyna NOWI zmieniła nazwę na RADIO-TAXI BRAVO, drużyna ANTYKWARIAT zmieniła nazwę na ANTYK. Nowe drużyny to: FOX, ALBION TEAM i ŻELAZNA K-TECH. Do udziału w Lidze nie zgłosiła się drużyna ORLIKÓW.
 
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
 
 V Edycja Ligi - sezon 2003/2004
Do udziału w V edycji Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej zgłosiły się dwadzieścia trzy drużyny
które zostały podzielone na sześć grup eliminacyjnych (rozstawienie zgodnie z wynikami z poprzedniego sezonu)
Z drużyn które grały w poprzednim sezonie nie zgłosił się do rozgrywek ELTOMONT,
natomiast ANTYK zmienił nazwę na TOP TEN a RADIO TAXI BRAVO na NIGHT CLUB ŻĄDŁO
Nowe drużyny to: AZS AWF, NUKLID, JEDYNKA Leszczyny, JEDYNKA Jankowice, CZARNI i BUDOWLANKA.
 
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
 
 VI Edycja Ligi - sezon 2004/2005
Zgłosiły się podobnie jak w roku ubiegłym 23 drużyny
W porównaniu do roku ubiegłego w Lidze nastąpiło wiele zmian, wprawdzie ilość drużyn się nie zmieniła ale z rywalizacji wycofały się takie ekipy jak: NUKLID Rybnik, OLIMP Żory, KRS SOKÓŁ  Rybnik, DREAM TEAM Zabełków, JEDYNKA Leszczyny, CZARNI Radlin.
W ich miejsce zgłosiły się nowe drużyny: WETERANI PARKIETU, SOL-beaut , SKŁADAK Rybnik , VICTORIA II Radlin, STRZELEC Gorzyczki, AKS GROM Rybnik.
 
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
  Sprawozdanie finansowe (kliknij)  
 
 VII Edycja Ligi - sezon 2005/2006
Do rozgrywek zgłosiły się 24 drużyny!
W porównaniu do roku ubiegłego w Lidze nastąpiło wiele zmian, z rywalizacji wycofały się takie ekipy jak: PREEM Rybnik, BUDOWLANKA Rybnik, NETMAX Rybnik, VICTORIA II Radlin INTER SERVICE, SKŁADAK Rybnik.
W ich miejsce zgłosiły się nowe drużyny: DREAM TEAM LKS Zabełków, BEER TEAM i RYBNICKI BROWAR (drużyny powstały z podzielenia się na dwie ekipy Rybnickiego Browaru (powrót do starej nazwy), ALUMAST Żernica, ANT Szkoła Języków Obcych,  DWUNASTKA Rybnik, TEAM Golejów, LICEUM Czerwionka-Leszczyny (drużyna juniorska UKS POLHO Czuchów). 
 
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
  Sprawozdanie finansowe (kliknij)  
 
 VIII Edycja Ligi - sezon 2006/2007
Do rozgrywek zgłosiło się 25 drużyn!
W porównaniu do roku ubiegłego w Lidze nastąpiło wiele zmian, z rywalizacji wycofały się takie ekipy jak: DISCO ŻĄDŁO, SILMET & SOLARIUM BEAUTIFUL, AKS GROM Rybnik.
W ich miejsce zgłosiły się nowe drużyny: POWER TEAM WILCZA, ŻERNICA II TEAM, YOUNG TEAM RYBNIK, LEON INTERNET RADLIN.
 
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
  Sprawozdanie finansowe (kliknij)  
 
 IX Edycja Ligi - sezon 2007/2008
Do rozgrywek dziewiątej edycji Ligi zgłosiło się 26 drużyn!
22 ekipy to weterani z poprzedniego sezonu (często pod zmienionymi nazwami). 4 ekipy beniaminków: Geomost Wodzisław, Wiarus Rydułtowy, Impacto LKS Chałupki  oraz Baterex Nędza. 3 ekipy z poprzedniego sezonu nie zgłosiły się do rozgrywek: BEER TEAM II, ZABEŁKÓW DREAM TEAM i UKS CZUCHÓW.
 
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
  Sprawozdanie finansowe (kliknij)  
 
 X Edycja Ligi - sezon 2008/2009
Do udziału w jubileuszowej edycji Ligi zgłosiła się rekordowa ilość drużyn - 29!
23 to ekipy które grały w poprzednim sezonie (często pod zmienionymi nazwami lub na nowych halach)
2 ekipy wystawiają w Lidze dwa składy: Jedynka Jankowice i Albion Team
4 zupełnie nowe drużyny: Śląskie Centrum Rybnik, SKOK Czerwionka Leszczyny, Edytor Team Suszec, KS94 Rachowice (Sośnicowice)
3 drużyny z poprzedniego sezonu nie zgłosiły się do rozgrywek: Leon Internet Radlin (9 miejsce), Silesia 2000 Rybnik (16 miejsce) i Figo-Fago (25 miejsce).
 
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
  Sędziowie - oceny (kliknij)  
  Sprawozdanie finansowe (kliknij)  
 
 XI Edycja Ligi - sezon 2009/2010
W nowym sezonie znowu zagra w Lidze 29 drużyn! Po raz pierwszy w historii Ligi nie zgłosiła się żadna nowa ekipa ale też zgłosiły się wszystkie drużyny z poprzedniego sezonu!
Niestety przed zakończeniem sezonu z rozgrywek Ligi wycofały się trzy drużyny: Geomost Wodzisław i Lumen Golejów (z 1 ligi) oraz Albion Team Original (z 2 ligi)
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
  Sędziowie - oceny (kliknij)  
  Sprawozdanie finansowe (kliknij)  
     
 XII Edycja Ligi - sezon 2010/2011
W tym sezonie do I ligi wszyscy się zgłosili czyli 12 drużyn, w II lidze było też 12 ekip, gdyż Śląskie Centrum i Olimpia Kamień odpuszczają…
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
  Sędziowie - oceny (kliknij)  
  Sprawozdanie finansowe (kliknij)  
 
 XIII Edycja Ligi - sezon 2011/2012
Do pierwszej ligi zgłosiły się wszystkie ekipy - czyli 12…
W drugiej lidze gra 13 drużyn, w tym 3 nowe! Z rozgrywek wycofały się 2 ekipy: Rafbol Żernica i KS94 Rachowice
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
  Sędziowie - oceny (kliknij)  
  Sprawozdanie finansowe (kliknij)  
 
 XIV Edycja Ligi - sezon 2012/2013
Do pierwszej ligi nie zgłosiła się drużyna GAF Gliwice, więc zgodnie z regulaminem jej miejsce zajmie OKIS Gaszowice (w sumie 12 drużyn).
Do drugiej ligi zgłosiło się 17 drużyn, co wymusza podział tej ligi na dwie grupy.
Drużyny z poprzedniego sezonu zostały rozstawione w grupach zgodnie z tabelą końcową a drużyny nowe dolosowane.
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
  Sędziowie - oceny (kliknij)  
  Sprawozdanie finansowe (kliknij)  
 
 XV Edycja Ligi - sezon 2013/2014
Ponownie zagrało 29 drużyn, więc system rozgrywek nie uległ zmianom
Do rozgrywek nie zgłosił się Beer Team (z I ligi) co uratowało Artus przed spadkiem...
jedyna nowa drużyna to VRF Klimatyzacja Żory
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
  Sędziowie - oceny (kliknij)  
  Oceny postawy fair-play drużyn (kliknij)  
  Sprawozdanie finansowe (kliknij)  
 
Film z meczu finałowego: https://www.youtube.com/watch?v=t5w1hDMLlv0
 
 XVI Edycja Ligi - sezon 2014/2015
Absolutny rekord, czyli 33 drużyny
Opracowano więc zupełnie nowy system rozgrywek z fazą play-off w ósemkach...
Zgłosiło się pięć nowych ekip: AZS Morgan Rybnik, BFK Michel, NORD Świerklany RO-JO Team, TKKF Szczygłowice i MUKS Wilhelm Szewczyk.
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
  Sprawozdanie finansowe (kliknij)  
 
 XVII Edycja Ligi - sezon 2015/2016
Zagrało 27 drużyn. 12 w pierwszej lidze i 17 w drugiej.
I liga po rundzie zasadniczej rozgrywa play-off w ósemce o wygranie ligi natomiast w czwórce o utrzymanie się w lidze. II liga gra każdy z każdym do końca (2 drużyny awansują)
Dwie nowe ekipy: R-Walecka Kabareciarze i Przyjaciele oraz Utikom Viktory AIR Team.
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
 
 XVIII Edycja Ligi - sezon 2016/2017
Gra 24 drużyny. 12 w pierwszej lidze i 12 w drugiej.
Po rundzie zasadniczej gramy play-off w ósemkach.
Dwie nowe ekipy: AKS Rybnik oraz BISSELL KS Volley Lędziny Centrum
  Wyniki końcowe ligi (kliknij)  
  Wyniki poszczególnych meczy (kliknij)  
  Drużyny - składy (kliknij)  
  Regulamin i system rozgrywek (kliknij)  
  Tabele (kliknij)  
 
 XIX Edycja Ligi - sezon 2017/2018
Do dziewiętnastej edycji Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej Atlas Tours do I ligi zgłosiło się 11 drużyn a do II ligi 13, czyli ponownie 24.
Wielcy nieobecni to pierwszoligowe Proxeo Silesia Lubomia i trzech drugoligowców VRF Klimatyzacja, Utikom AiR Team oraz Jedynka Jankowice.
Decyzją Rady Ligi rozgrywki będą prowadzone w obu ligach liczących po 12 zespołów.
Wobec powyższego został przeprowadzony „uzupełniający nabór” do I ligi: Jar-Trans Fox Pszów – podjęli wyzwanie i zagrają w I lidze.
System rozgrywek pozostaje bez zmian.
 
Na portalu Strefa Siatkówki ukazał się artykuł o naszej Lidze, zapraszam do lektury (kliknij)