AMATORSKA LIGA PIŁKI SIATKOWEJ RYBNIK  2007 - 2008  
Dziewiąta edycja Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej, jednej z największych tego typu lig w Polsce, przechodzi do historii…  
W rozgrywkach Ligi brało udział 26 drużyn (z siedmiu powiatów), w ramach pierwszej i drugiej ligi. 370 zawodników rozegrało 316 meczy (1119 setów), grając od 19 września. Średni wiek zawodnika naszej ligi to niespełna 29 lat. Najstarszy zawodnik ma 64 lata a najmłodszy 15. W całym długim sezonie tylko 4 mecze oddano walkowerem. 29 razy drużyny korzystały z przywileju zmiany terminu. 84 sędziów prowadziło nasze mecze a tylko raz praca sędziego została oceniona na 1 (czyli źle). 52 km (w jedną stronę) mają, jadąc na mecz, do pokonania  drużyny z rubieży naszej ligi!  
  Wyniki końcowe dziewiątej edycji Ligi  
  1 miejsce Soraya - Tomex Brenna          
  2 miejsce Świerklany Żywiec Zdrój          
  3 miejsce Lasel - Beer Team Rybnik          
  4 miejsce Karczma Sękata Rybnik          
  5 miejsce Artus Żory          
  6 miejsce Pizzeria Kiler          
  7 miejsce Albion Team          
  8 miejsce Jar - Trans Fox Pszów          
  9 miejsce Leon Internet Radlin          
  10 miejsce Rencar Piaski          
  11 miejsce Team Golejów          
  12 miejsce Top Ten Rybnik          
  13 miejsce Geomost Wodzisław          
  14 miejsce Żernica II Team          
  15 miejsce Jedynka Jankowice          
  16 miejsce Silesia 2000 Rybnik          
  17 miejsce Dwunastka Rybnik          
  18 miejsce Impacto LKS Chałupki           
  19 miejsce Baterex Nędza          
  20 miejsce Power Team Wilcza          
  21 miejsce Strzelec Gorzyczki          
  22 miejsce Kamień Rzędówka          
  23 miejsce Rafbol Żernica        
  24 miejsce Wiarus Rydułtowy          
  25 miejsce Figo-Fago        
  26 miejsce OKiS Gaszowice    
  Zwycięska drużyna Soraya - Tomex Brenna, grała w następującym składzie: Jarosław Kozłowski (kapitan drużyny), Tomasz Achrem (libero), Przemysław Brzeski, Szymon Marek, Łukasz Mączyński, Robert Mikołajczyk, Marcin Pyzik, Rafał Rychter, Radosław Staniewski, Łukasz  Szczepankiewicz, Marcin Wnorowski, Michał Wołoszyn i Marian Żyliński. Ta drużyna będzie reprezentować naszą ligę w Turnieju Mistrzów Lig Amatorskich, który odbędzie się już w najbliższy weekend w Wodzisławiu Śl.  
  Wyróżnienia indywidualne  
  MVP ligi (I)   -   Sebastian Żarłok (Świerklany Żywiec Zdrój)  
  MVP ligi (II)   -   Michał Tokarski (Jar - Trans Fox Pszów)  
  najlepszy rozgrywający   -   Dariusz Zachewicz (Beer Team)  
  najlepszy atakujący   -   Sebastian Żarłok (Świerklany Żywiec Zdrój)  
  najlepszy przyjmujący (I)   -   Marek Pyzik (Świerklany Żywiec Zdrój)  
  najlepszy przyjmujący (II)   -   Tomasz Zarzyna  (Beer Team)  
  najlepszy blokujący (I)   -   Sebastian Marczyński (Świerklany Żywiec Zdrój)  
  najlepszy blokujący (II)   -   Wawrzyniec Bonk  (Beer Team)  
  najlepszy libero   -   Tomasz Achrem (Soraya - Tomex Brenna)  
    najlepszy sędzia   -   Jan Kasprowicz (Jar - Trans Fox Pszów)  
         
Wieczorem uroczyste podsumowanie zmagań siatkarskich nastąpiło w Karczmie Sękata…  
ustalono, że we wrześniu rusza jednak dziesiąta edycja ligi…  
               
Sponsorem Turnieju Finałowego Ligi 31 maja 2008 był  db kredyt  
w sobotę 31 maja 2008 r. na hali ZSE-U w Rybniku rozegrano Turniej Finałowy:  
  mecz o 1 miejsce Soraya - Tomex Brenna 3 : 1 Świerklany Żywiec Zdrój  
  No to mamy Nowego Mistrza… Pierwszy raz w swojej historii Soraya Tomex Brenna wygrała rybnicką ligę! Trzeba dodać, że bardzo zasłużenie. Soraya we wczorajszym meczu tak jak i w całym sezonie pokazała, ze jest Drużyną! Bardzo dobra gra w polu, bardzo równomiernie rozłożony atak, dobre rozegranie i najlepsza w lidze ławka rezerwowych! Świerklany, walczyły, próbowano zmian na rozegraniu, zmieniono ustawienie ale starczyło to na wygranie tylko jednego seta... Moim zdaniem zabrakło "Staremu Mistrzowi" życia na boisku, ale i tak pełen szacunek - to był ich piąty kolejny finał w naszej lidze! W setach 25-18, 25-13, 21-25 i 25-17. Sędziowie I - Marek Budzik (z ręką w gipsie założonym godzinę wcześniej), II - Marcin Gołąbek.  
  mecz o 3 miejsce Lasel - Beer Team Rybnik 2 : 1 Karczma Sękata Rybnik  
  To był mecz nie tylko o trzecie miejsce, to był mecz pomiędzy dwoma najlepszymi drużynami z Rybnika! Obie ekipy znają się jak przysłowiowe "łyse konie" więc emocji było jak zwykle... Wprawdzie w sezonie zasadniczym oba pojedynki wygrała Sękata ale turniej finałowy to już zupełnie inna sprawa... Po zaciętym meczu wygrywają "starzy". No i tradycji stało się zadość - Beer Team po raz siódmy zajmuje trzecie miejsce! W setach 25-20, 20-25 i 15-11. Sędziowie I - Łukasz Szczepankiewicz, II - Marcin Gołąbek.  
  mecz o 5 miejsce Artus Żory 2 : 1 Pizzeria Kiler  
  Mecz rozpoczął się pechowo - na skutek zderzenia z kolegą z drużyny, Marek Budzik łamie rękę (jedną z kości śródręcza) ale znany ze swej waleczności zawodnik po założeniu prowizorycznego opatrunku gra dalej! (do gipsu trafił dopiero po zakończeniu meczu) jednak całe to zamieszanie wybija z rytmu ekipę Artusa i po ładnej grze pierwszego seta wygrywa Pizzeria. Dwa kolejne sety to już zwycięstwo bardziej doświadczonej i utytułowanej ekipy z Żor, ale po ładnej walce do końca! W setach 16-25, 25-21 i 13-15. Sędzia - Łukasz Szczepankiewicz.  
  mecz o 7 miejsce Jar - Trans Fox Pszów 0 : 2 Albion Team  
  Albion przystąpił do tego meczu bardzo skoncentrowany! Myślę że obecność przy linii szefa drużyny czyli Damiana miała tutaj spore znaczenie… Można stwierdzić, że gdyby Albion tak grał w wcześniej to w turnieju finałowym bił by się o wyższe miejsce... Tego dnia nawet tak solidna ekipa jak Fox nie była wstanie wygrać nawet jednego seta... W setach 25-21 i 25-19. Sędzia - Andrzej Szruba.  
  mecz o 9 miejsce Leon Internet Radlin 2 : 1 Rencar Piaski  
  Pierwszy set to ogromna przewaga ekipy z Piasków. W drugim secie Leony wprowadzają na boisko nowego środkowego i obraz gry zmienia się całkowicie… Robi się bardzo ciekawe widowisko, z dramatyczną końcówką, którą jednak wygrywa Leon, czyli drużyna która "obudziła" się dopiero w końcówce sezonu! W setach 20-25, 25-21 i 15-12. Sędzia - Andrzej Szruba.  
  mecz o 11 miejsce Top Ten Rybnik 1 : 2 Team Golejów  
  Młoda ekipa z Golejowa w tym sezonie przebojem wdarła się do I ligi a w turnieju finałowym również pokazała charakter pokonując po dobrym i emocjonującym meczu "starych wyjadaczy" z Top Tenu... W setach 25-22, 21-25 i 15-10. Sędzia - Marian Żyliński.  
  mecz o 13 miejsce Geomost Wodzisław 2 : 0 Żernica II Team  
  Niestety walkower… Ekipa z Żernicy dała plamę i nie przyjechała ma turniej finałowy. Takie sprawy nie powinny mieć miejsca! Szkoda chłopaków z Geomostu którzy stawili się na boisku w "pełnym umundurowaniu" i niestety nie mogli rozegrać meczu...  
  mecz o 15 miejsce Jedynka Jankowice 2 : 0 Silesia 2000 Rybnik  
  Wprawdzie tylko dwa sety ale wystarczy spojrzeć na małe punkty by zrozumieć jak zacięty był to pojedynek... W setach 25-23 i 29-27. Sędzia - Jan Kasprowicz.  
  mecz o 17 miejsce Impacto LKS Chałupki  0 : 2 Dwunastka Rybnik  
  Beniaminek z Chałupek wcale tanio nie sprzedał swojej skóry... W setach 25-23 i 26-24. Sędzia - Marian Żyliński.  
  mecz o 19 miejsce Baterex Nędza 2 : 1 Power Team Wilcza  
  Początek sezonu nie wskazywał na to że młoda ekipa z Nędzy będzie tak dobrze sobie radzić w końcówce... W setach 20-25, 25-13 i 15-11. Sędzia - Grzegorz Wojaczek.  
  mecz o 21 miejsce Strzelec Gorzyczki 2 : 1 Kamień Rzędówka  
  Strzelec przyjechał na turniej mocnym składem i po walce pokonał z ambitną drużynę z Kamienia... W setach 25-19, 23-25 i 15-9. Sędzia - Czesław Fojcik.  
  mecz o 23 miejsce Rafbol Żernica 2 : 0 Wiarus Rydułtowy  
  Bardziej doświadczona ekipa z Żernicy ograła w dwóch setach beniaminka z Rydułtów... W setach 25-12 i 25-23. Sędzia - Jan Kasprowicz.  
  mecz o 25 miejsce Figo-Fago 2 : 1 OKiS Gaszowice  
  Najmłodsza ekipa w lidze dała znak że w przyszłości chce wygrywać częściej... W setach 19-25, 25-15 i 15-8. Sędzia - Czesław Fojcik.